Broadcom Limited HCPL-5200
Part No.:
HCPL-5200
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-CDIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-5200.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
HCPL-5200 Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Tri-State
Current - Output / Channel:
15 mA
Data Rate:
5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
350ns, 350ns
Rise / Fall Time (Typ):
45ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):
8mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 20V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C