Broadcom Limited HCPL-530K-300
Part No.:
HCPL-530K-300
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-CSMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-530K-300.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW
Comments
HCPL-530K-300 Specifications
Package/Case:
8-CSMD, Gull Wing
Packaging:
Bulk
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs (Typ)
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
15 mA
Data Rate:
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
750ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ):
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
25mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 30V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C