Broadcom Limited HCPL-543K-100
Part No.:
HCPL-543K-100
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-SMD Butt Joint
Datasheet:
HCPL-543K-100.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8SMD
Comments
HCPL-543K-100 Specifications
Package/Case:
8-SMD Butt Joint
Packaging:
Bulk
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
2/0
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
500V/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
40Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
60ns, 60ns
Rise / Fall Time (Typ):
15ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.35V
Current - DC Forward (If) (Max):
10mA
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C