Broadcom Limited HCPL-814-500E
Part No.:
HCPL-814-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-814-500E.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD
Shipping
Inventory:21,732
Comments
HCPL-814-500E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
300% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
4µs, 3µs
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
35V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
200mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C