Broadcom Limited HCPL-T250-300E
Part No.:
HCPL-T250-300E
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HCPL-T250-300E.pdf
Description:
OPTOISO 3.75KV 1CH GT DVR 8DIP
Shipping
Inventory:4,776
Comments
HCPL-T250-300E Specifications
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Optical Coupling
Common Mode Transient Immunity (Min):
5kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):
Rise / Fall Time (Typ):
Current - Output High, Low:
500mA, 500mA
Current - Peak Output:
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.6V
Current - DC Forward (If) (Max):
20 mA
Voltage - Output Supply:
15V ~ 30V
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C