Essentra Components HLCBSE2-10M-01
Part No.:
HLCBSE2-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
HLCBSE2-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT HING LOCK SNAP LOCK 10MM
Shipping
Inventory:0
Comments
HLCBSE2-10M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
HLCBSE2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Hinged Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.894" (22.70mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.217" (5.50mm) Square
Mounting Panel Thickness:
0.047" ~ 0.071" (1.20mm ~ 1.80mm)