Essentra Components HLCBSE2-25M-01
Part No.:
HLCBSE2-25M-01
Datasheet:
HLCBSE2-25M-01.pdf
Description:
BRD SPT HING LOCK SNAP LOCK 25MM
Comments
HLCBSE2-25M-01 Specifications
Between Board Height:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.484" (37.70mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.217" (5.50mm) Square
Mounting Panel Thickness:
0.047" ~ 0.071" (1.20mm ~ 1.80mm)