Essentra Components HTSN-M3-10-3
Part No.:
HTSN-M3-10-3
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
HTSN-M3-10-3.pdf
Description:
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM
Shipping
Inventory:15,371
Comments
HTSN-M3-10-3 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, HTSN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Male
Screw, Thread Size:
M3
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm) Hex
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.866" (22.00mm)