Essentra Components HTSN-M3-10-6-2
Part No.:
HTSN-M3-10-6-2
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
HTSN-M3-10-6-2.pdf
Description:
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM
Shipping
Inventory:1,452
Comments
HTSN-M3-10-6-2 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, HTSN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
M3
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm) Hex
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.709" (18.00mm)