Vishay Semiconductor Opto Division IL300-E-X001
Part No.:
IL300-E-X001
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
IL300-E-X001.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
IL300-E-X001 Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
4420Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
Current Transfer Ratio (Max):
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
1µs, 1µs
Input Type:
DC
Output Type:
Photovoltaic, Linearized
Voltage - Output (Max):
500mV
Current - Output / Channel:
70µA (Typ)
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C