Vishay Semiconductor Opto Division ILD55-X009T
Part No.:
ILD55-X009T
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ILD55-X009T.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV 2CH DARL 8SMD
Shipping
Inventory:0
Comments
ILD55-X009T Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
10µs, 35µs
Input Type:
DC
Output Type:
Darlington
Voltage - Output (Max):
55V
Current - Output / Channel:
125mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):
60 mA
Vce Saturation (Max):
1V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C