Isocom Components 2004 LTD IS6005SM
Part No.:
IS6005SM
Manufacturer:
Isocom Components 2004 LTD
Category:
Triac, SCR Output Optoisolators
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
IS6005SM.pdf
Description:
6PIN BILATERAL RANDOM PHASE TRIA
Shipping
Inventory:65
Comments
IS6005SM Specifications
Manufacturer
Isocom Components 2004 LTD
Series:
IS6005
Package/Case:
6-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Triac
Zero Crossing Circuit:
No
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Voltage - Off State:
600 V
Static dV/dt (Min):
1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max):
5mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Current - Hold (Ih):
200µA
Turn On Time:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C