TE Connectivity ALCOSWITCH Switches KFS500B1/4
Part No.:
KFS500B1/4
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Knobs
Package:
Datasheet:
KFS500B1/4.pdf
Description:
KNOB KNURLED W/SKRT 0.250" METAL
Shipping
Inventory:216
Comments
KFS500B1/4 Specifications
Manufacturer
Series:
KFS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Cylindrical with Skirt
Type:
Knurled, Straight
Shaft Size:
0.250" (6.35mm)
Diameter:
0.500" (12.70mm), 0.630" (16.00mm) Skirt
Height:
0.811" (20.60mm)