TE Connectivity ALCOSWITCH Switches KS500B1/4
Part No.:
KS500B1/4
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Knobs
Package:
Datasheet:
KS500B1/4.pdf
Description:
KNOB FLUTED W/SKIRT 0.250" METAL
Shipping
Inventory:834
Comments
KS500B1/4 Specifications
Manufacturer
Series:
KS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Cylindrical with Skirt
Type:
Fluted
Shaft Size:
0.250" (6.35mm)
Diameter:
0.500" (12.70mm) Top, 0.750" (19.05mm) Bottom
Height:
0.620" (15.75mm)