Essentra Components LCBS-10M-01
Part No.:
LCBS-10M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
LCBS-10M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Shipping
Inventory:1,210
Comments
LCBS-10M-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, LCBS-M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
1.126" (28.60mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)