Essentra Components LCBS-12M-01
Part No.:
LCBS-12M-01
Datasheet:
LCBS-12M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM
Shipping
Inventory:0
Comments
LCBS-12M-01 Specifications
Series:
LCBS-M
Between Board Height:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
1.205" (30.60mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)