Essentra Components LCBS-14-HT
Part No.:
LCBS-14-HT
Datasheet:
LCBS-14-HT.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8"
Comments
LCBS-14-HT Specifications
Series:
Richco, LCBS-HT
Between Board Height:
0.875" (22.23mm) 7/8"
Length - Overall:
1.602" (40.70mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.055" ~ 0.080" (1.40mm ~ 2.03mm)