Essentra Components LCBS-7-16-19
Part No.:
LCBS-7-16-19
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
LCBS-7-16-19.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1"
Shipping
Inventory:1,000
Comments
LCBS-7-16-19 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, LCBS-7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)