Essentra Components LCBS-8-14-01
Part No.:
LCBS-8-14-01
Datasheet:
LCBS-8-14-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8"
Shipping
Inventory:1,888
Comments
LCBS-8-14-01 Specifications
Series:
Richco, LCBS-8
Between Board Height:
0.875" (22.23mm) 7/8"
Length - Overall:
1.587" (40.30mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.008" ~ 0.055" (0.20mm ~ 1.40mm)