Essentra Components LCBS-8-20-01
Part No.:
LCBS-8-20-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
LCBS-8-20-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 1/4"
Shipping
Inventory:0
Comments
LCBS-8-20-01 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Richco, LCBS-8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
1.250" (31.75mm) 1 1/4"
Length - Overall:
1.961" (49.80mm)
Support Hole Diameter:
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness:
0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness:
0.008" ~ 0.055" (0.20mm ~ 1.40mm)