Vishay Semiconductor Opto Division LH1262CAC
Part No.:
LH1262CAC
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-SMD
Datasheet:
LH1262CAC.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV 2CH PHVOLT 8-SMD
Shipping
Inventory:1,719
Comments
LH1262CAC Specifications
Manufacturer
Series:
Package/Case:
8-SMD
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
Current Transfer Ratio (Max):
Turn On / Turn Off Time (Typ):
35µs, 90µs
Rise / Fall Time (Typ):
Input Type:
DC
Output Type:
Photovoltaic
Voltage - Output (Max):
15V
Current - Output / Channel:
1µA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.26V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C