RAF Electronic Hardware M0940-C-3-B-15
Part No.:
M0940-C-3-B-15
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M0940-C-3-B-15.pdf
Description:
METRIC ROUND SWAGE SPACERHOT TIN
Shipping
Inventory:0
Comments
M0940-C-3-B-15 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M3
Diameter - Inside:
0.126" (3.20mm)
Diameter - Outside:
0.236" (6.00mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.370" (9.40mm)