RAF Electronic Hardware M1224-5008-AL
Part No.:
M1224-5008-AL
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1224-5008-AL.pdf
Description:
METRIC ROUND STANDOFFPLAIN ALUMI
Shipping
Inventory:0
Comments
M1224-5008-AL Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
M5x0.8
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.512" (13.00mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
1.220" (31.00mm)