RAF Electronic Hardware M1300-4007-SS
Part No.:
M1300-4007-SS
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1300-4007-SS.pdf
Description:
METRIC HEX STANDOFFPLAIN STAINLE
Shipping
Inventory:0
Comments
M1300-4007-SS Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
M4x0.7
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.236" (6.00mm) Hex
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.118" (3.00mm)