RAF Electronic Hardware M1359-3005-S-12
Part No.:
M1359-3005-S-12
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1359-3005-S-12.pdf
Description:
METRIC HEX STANDOFFCLEAR ZINC8MM
Shipping
Inventory:0
Comments
M1359-3005-S-12 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
M3x0.5
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.472" (12.00mm)