RAF Electronic Hardware M1508-B-2545-B-5
Part No.:
M1508-B-2545-B-5
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1508-B-2545-B-5.pdf
Description:
METRIC ROUND SWAGE STANDOFFNICKE
Shipping
Inventory:0
Comments
M1508-B-2545-B-5 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M2.5x0.45
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.177" (4.50mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.539" (13.70mm)