RAF Electronic Hardware M1508-D-3005-S
Part No.:
M1508-D-3005-S
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1508-D-3005-S.pdf
Description:
METRIC ROUND SWAGE STANDOFFPLAIN
Shipping
Inventory:0
Comments
M1508-D-3005-S Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M3x0.5
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.177" (4.50mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.598" (15.20mm)