RAF Electronic Hardware M1839-A-3506-B
Part No.:
M1839-A-3506-B
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M1839-A-3506-B.pdf
Description:
METRIC ROUND SWAGE STANDOFFPLAIN
Shipping
Inventory:0
Comments
M1839-A-3506-B Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M3.5x0.6
Diameter - Inside:
0.150" (3.80mm)
Diameter - Outside:
0.236" (6.00mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.350" (8.89mm)