RAF Electronic Hardware M2019-A-4007-SS
Part No.:
M2019-A-4007-SS
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
M2019-A-4007-SS.pdf
Description:
METRIC ROUND SWAGE STANDOFFPLAIN
Shipping
Inventory:0
Comments
M2019-A-4007-SS Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Swage
Screw, Thread Size:
M4x0.7
Diameter - Inside:
0.201" (5.10mm)
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm)
Between Board Height:
0.594" (15.08mm)
Length - Overall:
0.547" (13.89mm)