RAF Electronic Hardware M2917-N-3.5-1.6-2.7
Part No.:
M2917-N-3.5-1.6-2.7
Datasheet:
M2917-N-3.5-1.6-2.7.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2917-N-3.5-1.6-2.7 Specifications
Diameter - Inside:
0.106" (2.70mm)
Diameter - Outside:
0.197" (5.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.138" (3.51mm)
Thickness - Overall:
0.083" (2.10mm)
Length - Below Head:
0.063" (1.60mm)