RAF Electronic Hardware M2970-N-2.3-1.0-1.31
Part No.:
M2970-N-2.3-1.0-1.31
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2970-N-2.3-1.0-1.31.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M2970-N-2.3-1.0-1.31 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.052" (1.31mm)
Diameter - Outside:
0.157" (3.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.091" (2.30mm)
Thickness - Overall:
0.079" (2.00mm)
Length - Below Head:
0.039" (0.99mm)