RAF Electronic Hardware M2970-PH-2.3-1.8-1.02
Part No.:
M2970-PH-2.3-1.8-1.02
Datasheet:
M2970-PH-2.3-1.8-1.02.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN PHEN
Comments
M2970-PH-2.3-1.8-1.02 Specifications
Diameter - Inside:
0.040" (1.02mm)
Diameter - Outside:
0.157" (3.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.091" (2.30mm)
Thickness - Overall:
0.110" (2.80mm)
Length - Below Head:
0.071" (1.80mm)