RAF Electronic Hardware M2971-N-3-1.6-2.7
Part No.:
M2971-N-3-1.6-2.7
Datasheet:
M2971-N-3-1.6-2.7.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2971-N-3-1.6-2.7 Specifications
Diameter - Inside:
0.106" (2.70mm)
Diameter - Outside:
0.197" (5.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.118" (3.00mm)
Thickness - Overall:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.063" (1.60mm)