RAF Electronic Hardware M2972-N-3.5-1.2-3.1
Part No.:
M2972-N-3.5-1.2-3.1
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2972-N-3.5-1.2-3.1.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M2972-N-3.5-1.2-3.1 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.122" (3.10mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.138" (3.51mm)
Thickness - Overall:
0.087" (2.20mm)
Length - Below Head:
0.047" (1.19mm)