RAF Electronic Hardware M2972-N-3.6-1.4-2.8
Part No.:
M2972-N-3.6-1.4-2.8
Datasheet:
M2972-N-3.6-1.4-2.8.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2972-N-3.6-1.4-2.8 Specifications
Diameter - Inside:
0.110" (2.79mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.142" (3.60mm)
Thickness - Overall:
0.094" (2.39mm)
Length - Below Head:
0.055" (1.40mm)