RAF Electronic Hardware M2972-N-3.75-1.3-3.00
Part No.:
M2972-N-3.75-1.3-3.00
Datasheet:
M2972-N-3.75-1.3-3.00.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2972-N-3.75-1.3-3.00 Specifications
Diameter - Inside:
0.118" (3.00mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.148" (3.75mm)
Thickness - Overall:
0.091" (2.30mm)
Length - Below Head:
0.051" (1.30mm)