RAF Electronic Hardware M2972-N-3.9-1.6-3.0
Part No.:
M2972-N-3.9-1.6-3.0
Datasheet:
M2972-N-3.9-1.6-3.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2972-N-3.9-1.6-3.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.118" (3.00mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.154" (3.90mm)
Thickness - Overall:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.063" (1.60mm)