RAF Electronic Hardware M2972-N-4.0-0.5-3.2
Part No.:
M2972-N-4.0-0.5-3.2
Datasheet:
M2972-N-4.0-0.5-3.2.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2972-N-4.0-0.5-3.2 Specifications
Diameter - Inside:
0.126" (3.20mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.157" (4.00mm)
Thickness - Overall:
0.059" (1.50mm)
Length - Below Head:
0.020" (0.50mm)