RAF Electronic Hardware M2973-N-3.6-0.5-2.6
Part No.:
M2973-N-3.6-0.5-2.6
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2973-N-3.6-0.5-2.6.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M2973-N-3.6-0.5-2.6 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.102" (2.59mm)
Diameter - Outside:
0.276" (7.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.142" (3.60mm)
Thickness - Overall:
0.059" (1.50mm)
Length - Below Head:
0.020" (0.50mm)