RAF Electronic Hardware M2973-N-3.8-2.5-3.0
Part No.:
M2973-N-3.8-2.5-3.0
Datasheet:
M2973-N-3.8-2.5-3.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2973-N-3.8-2.5-3.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.118" (3.00mm)
Diameter - Outside:
0.276" (7.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.150" (3.80mm)
Thickness - Overall:
0.138" (3.50mm)
Length - Below Head:
0.098" (2.49mm)