RAF Electronic Hardware M2973-TE-4.5-1.6-3.0
Part No.:
M2973-TE-4.5-1.6-3.0
Datasheet:
M2973-TE-4.5-1.6-3.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Comments
M2973-TE-4.5-1.6-3.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.118" (3.00mm)
Diameter - Outside:
0.276" (7.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.177" (4.50mm)
Thickness - Overall:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.063" (1.60mm)