RAF Electronic Hardware M2974-N-5.0-0.8-3.5
Part No.:
M2974-N-5.0-0.8-3.5
Datasheet:
M2974-N-5.0-0.8-3.5.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2974-N-5.0-0.8-3.5 Specifications
Diameter - Inside:
0.138" (3.50mm)
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.197" (5.00mm)
Thickness - Overall:
0.071" (1.80mm)
Length - Below Head:
0.031" (0.79mm)