RAF Electronic Hardware M2976-N-6.0-2.20-4.0
Part No.:
M2976-N-6.0-2.20-4.0
Datasheet:
M2976-N-6.0-2.20-4.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2976-N-6.0-2.20-4.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.157" (3.99mm)
Diameter - Outside:
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.236" (5.99mm)
Thickness - Overall:
0.126" (3.20mm)
Length - Below Head:
0.087" (2.20mm)