RAF Electronic Hardware M2976-N-7.0-1.25-4.0
Part No.:
M2976-N-7.0-1.25-4.0
Datasheet:
M2976-N-7.0-1.25-4.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2976-N-7.0-1.25-4.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.157" (3.99mm)
Diameter - Outside:
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder:
0.276" (7.00mm)
Thickness - Overall:
0.089" (2.25mm)
Length - Below Head:
0.049" (1.25mm)