RAF Electronic Hardware M2978-N-10.0-3.0-7.0
Part No.:
M2978-N-10.0-3.0-7.0
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2978-N-10.0-3.0-7.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M2978-N-10.0-3.0-7.0 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.276" (7.00mm)
Diameter - Outside:
0.472" (11.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.394" (10.00mm)
Thickness - Overall:
0.157" (4.00mm)
Length - Below Head:
0.118" (3.00mm)