RAF Electronic Hardware M2979-N-10.0-1.0-8.0
Part No.:
M2979-N-10.0-1.0-8.0
Datasheet:
M2979-N-10.0-1.0-8.0.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2979-N-10.0-1.0-8.0 Specifications
Diameter - Inside:
0.315" (8.00mm)
Diameter - Outside:
0.512" (13.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.394" (10.00mm)
Thickness - Overall:
0.079" (2.00mm)
Length - Below Head:
0.039" (0.99mm)