RAF Electronic Hardware M2979-N-11.5-1.5-10.5
Part No.:
M2979-N-11.5-1.5-10.5
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
M2979-N-11.5-1.5-10.5.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Shipping
Inventory:0
Comments
M2979-N-11.5-1.5-10.5 Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.413" (10.49mm)
Diameter - Outside:
0.512" (13.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.453" (11.50mm)
Thickness - Overall:
0.098" (2.50mm)
Length - Below Head:
0.059" (1.50mm)