RAF Electronic Hardware M2993-N-3.3-1.0-2.7
Part No.:
M2993-N-3.3-1.0-2.7
Datasheet:
M2993-N-3.3-1.0-2.7.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2993-N-3.3-1.0-2.7 Specifications
Diameter - Inside:
0.106" (2.70mm)
Diameter - Outside:
0.197" (5.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.130" (3.30mm)
Thickness - Overall:
0.087" (2.20mm)
Length - Below Head:
0.039" (0.99mm)