RAF Electronic Hardware M2994-TE-3.7-1.6-2.9
Part No.:
M2994-TE-3.7-1.6-2.9
Datasheet:
M2994-TE-3.7-1.6-2.9.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Comments
M2994-TE-3.7-1.6-2.9 Specifications
Diameter - Inside:
0.114" (2.90mm)
Diameter - Outside:
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder:
0.146" (3.70mm)
Thickness - Overall:
0.110" (2.80mm)
Length - Below Head:
0.063" (1.60mm)