RAF Electronic Hardware M2996-N-7.0-4.0-4.9
Part No.:
M2996-N-7.0-4.0-4.9
Datasheet:
M2996-N-7.0-4.0-4.9.pdf
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Comments
M2996-N-7.0-4.0-4.9 Specifications
Diameter - Inside:
0.193" (4.90mm)
Diameter - Outside:
0.315" (8.00mm)
Diameter - Shoulder:
0.276" (7.00mm)
Thickness - Overall:
0.205" (5.21mm)
Length - Below Head:
0.157" (4.00mm)